Nenea Cosmos are şi el blog

Manele Mici Bere pe dracu

iunie 14, 2008 · 2 Comentarii

Citeam eu pe la nişte evrei despre sindromul Manele Mici Bere. Să nu se supere pe mine stimabilii, foarte pricepuţi fiind dînşii la diverse şi neprevăzute, dar în ceea ce priveşte alegerile locale, repet, locale, pînă şi evreii sînt limitaţi, căci cei mai buni de pe pămînt sînt grecii. Nu este pe mapamond naţiune unde glia strămăşească să devină aşa aprig disputată precum e la greci. De ce? Păi dacă la noi la Ţărănoaia vine şi Eurovisionul dacă îi trebuie lui domn’ primar, la grecolani e a mai a dracului treabă, prezenţa la vot e obligatorie. Ei îşi permit, în calitate de inventatori semantici ai democraţiei, au de unde. Şi vorbim de o ţară unde obiceiul prezenţei obligatorii la vot datează de pe vremea cînd lupta politică se desfăşura pe trei stînci belite unde cîte o capră mai curajoasă ronţăia la singurul boschet din regiune. Resurse canci, orice sîmbure de măslină era important. Că fomica asta i-a împins pe greci worldwide şi reîntorşi acasă au făcut ca stearpa Eladă să fie exportator de grîne e deja un fapt constatat. Apropo, şi nu îmi povestiţi despre prezenţa obligatorie de la belgieni, ăia au alt fel de probleme.

Deci aşa. Grecul număra pe vremuri căcărezele de oaie ca să îi iasă de o producţie agricolă iar alegerile locale chiar îi foloseau la ceva, că de aia erau obligatorii. Cum se face o campanie electorală cînd participarea la vot este obligatorie? Om cu om. În plus cel care primeşte un vot rămîne dator. Vă spun eu.

Aşa. La noi nu sînt alegerile cu prezenţă obligatorie şi nici nu trebuie, că de sărăcie nu ne plîngem decît dacă nu sînt muieţi posmagii. Trăiască duzii şi corcoduşii. Mai dă ceva nea primaru’? E chiar bine! Nu pricep cum îşi permite un Băsescu să cheme lumea la vot cînd s-a dovedit că întreaga clasă politică a înşelat sistematic aşteptările votanţilor, de la opincă pînă aproape de vlădică. Demagogia ipochimenului nu are limite, dar nici nu ne aşteptăm de la un politruc la altceva.

Şi totuşi vorbim de candidaţi şi de campanii electorale. Este absolut normal ca încrederea înşelată a votanţilor să fie răsplătită măcar în avans cu ceva. Se încearcă ieftin, cu manele, mici şi bere. Poate merge la Ţărănoaia unde dacă apar live pe scena din faţa primăriei nişte burice goale as seen on tv ca să bage un playback cu vedere la chiloţi atunci rezultatul este ca şi cum ar fi aterizat un 747 lîngă dispensarul veterinar. Pe ţărani îşi permit ăştia să îi prostească ieftin, mă rog, după buget. Nu că e ţăranul prost, Doamne fereşte, dar e mic bugetul.

Hai la capitală. Păi băi Oprescule, băi Blaga, ce vă tot căcaţi pe dumneavoastră? Împărţiţi bre laptopuri în loc de brichete. Aduceţi în concert pe Madonna şi pe Judas Priest. Stropiţi străzile cu Chanel. Aruncaţi sute de coco din elicoptere. Păstraţi proporţiile oraşului, că vreţi puterea dar nu vă daţi seama unde o vreţi. Promisiunile şi vrăjeala oricum nu ne folosesc la nimic. Păi dacă la Ţărănoaia au adus-o ăia pe Nico, voi credeţi că la Bucureşti este la fel de ieftin? Că nu veţi face nimic este clar, toată campania doar aţi vorbit şi anume aţi spus prostii. Nici nu aţi plătit în avans cu ce trebuie, că e gata campania şi nu văd vreun covor roşu întins de la scara blocului pînă la secţia de votare. Păi dacă şpagă grasă nu daţi (că de MMB am şi eu bani, dacă e nevoie vă dau eu vouă), covor roşu nu puneţi, treabă nu o să faceţi, asta se ştie, atunci cum vă permiteţi să îmi solicitaţi votul?

În concluzie grecul a inventat prezenţa obligatorie la vot ca să responsabilizeze politicienii, nu votanţii. Şi grecii sînt neam de marinari. Aluzie spre Cotroceni, că mă întreb dacă Băsescu chiar era aşa mare căpitan de vas precum se zice, că de Nea Nelu sînt convins că n-a apucat să facă prea multe diguri dar măcar nu mai iese la rampă să spună prostii, le face în particular.

Mie Manelele, Micii şi Berea nu îmi sînt de ajuns să mă scoată din casă, de pus ştampila nici vorbă. Cu vorba bună şi cu coerenţa politică nu e cazul să mai încercaţi că n-aveţi. Votul meu contează, dar nu îl primeşte nimeni. Păi voi cum vreţi să fiu? Că voi fi şi futut, şi cu banii luaţi, asta e clar, dar aveţi şi tupeul să îmi cereţi să mi-o fac cu mîna mea? Eventual să fiu şi vesel? Maidanezilor.

Uite cum fac eu. Rog respectuos cît mai mulţi cetăţeni să nu se prezinte la vot. Cît mai mulţi. Să vă voteze doar ultraşii voştri. Ca să se vadă exact despre ce a fost vorba

Categorii: NN1 - Halucinaţii politice
Tagged: , , , , ,

2 raspunsuri so far ↓

  • Mordechai // iunie 14, 2008 at 4:05 pm

    Păi aşa o să se şi întâmple. Dar sindromul MMB există. Oho.

  • nenea cosmos // iunie 14, 2008 at 4:37 pm

    sindromul exista… e tot ce a mai ramas de luat de pe urma pirjolului ce va sa fie (stiu niste locuri unde ar fi cazul sa se schimbe bordurile, kilometri intregi, o nebunie… ;)

    astia le dau mmb alora mai sarmani de prin serparii pentru voturile necesare dezvoltarii subiectului in buricul tirgului

Scrieti un comentariu